Příspěvek „Kdo vlastně jsem? Programátor vs. vývojář“

18. 4. 2016 • ÚvahyMarta Čtvrtníčková

Na jedné z přednášek mých kolegů mě docela překvapil fakt, že existuje rozdíl mezi programátorem a vývojářem (developerem). Z reakcí přísedících studentů jsem usoudila, že nejsem jediná. Mnozí, co si do té doby mysleli, že jsou programátoři, přišli na to, že ve skutečnosti jsou vývojáři a naopak.

Proto jsem se rozhodla podívat se pod pokličku IT pozic. Kdo jsem, co jsem, jakou pozici mám vůbec hledat, abych byla úspěšná a hlavně spokojená. Na různých webových serverech jsem se dočetla obrovské množství definic, kdo je programátor a kdo je vývojář. Všechny se shodly na následujícím.

Programátor

Programátor je člověk, který perfektně ovládá alespoň jeden programovací jazyk. Píše dokonalé čisté kódy, umí najít chyby a opravit je. Má matematické myšlení a rozumí algoritmům. Zpravidla se zabývá pouze určitou částí projektů, ale za to v mnohem větším měřítku. Práce je jasně definována a dává minimum prostoru pro invenci. Programátor nedokončuje projekty, ale připravuje pro další návaznosti. Pracovní profil programátora bývá monotónní na rozdíl od vývojáře.

Vývojář

Práce vývojáře začíná papírem a tužkou nebo tabulí a fixem. Všechny potřebné informace, postupy, pokyny si zapíše pro následující postup. Pokyny od zákazníka, své myšlenkové mapy a veškeré informace řádně dokumentuje. Dokumentace neslouží jen pro jeho potřeby, ale taky pro potřeby jeho kolegů i zákazníka. Vývojář musí umět hledat souvislosti mezi jednotlivými úkony a přemýšlet nad tím, jak ze zadání vytvořit komplexní řešení. Na projekty se dívá očima klienta a snaží se mu nabídnout co nejlepší řešení jeho požadavků. Mimo programování často zvládá také design aplikací. Snaží se o to, aby do sebe jednotlivé díly logicky zapadly.

Já už v tom mám jasno! Programátor ani vývojář ze mě nebude, ale třeba vám to pomůže trochu se zorientovat. Na vysvětlení dalších IT pozic se můžete těšit již brzo!

Odkazy