Příspěvek „Proč se zúčastňujeme konferencí Barcamp?“

20. 10. 2016 • OznámeníMarta Čtvrtníčková

Barcamp je síť otevřených konferencí, jejíž obsah určují a tvoří sami účastníci. Akce je vždy bezplatná a otevřená všem zájemcům. Přednášet může v podstatě kdokoliv a na jakékoliv téma, účastníci dopředu hlasují o volbě témat. Barcampy jsou z principu neziskové, celý chod akce je hrazen z partnerských příspěvků, hlavním motivátorem je zde kontakt světa studentů a reálného pracovního prostředí.

Letos se Barcamp, vedle Brna, Plzně, Českých Budějovic, konal také v Hradci Králové a ASSIST byl jedním z partnerů. Proč? Důvodů je několik, ale ten nejdůležitější je, že chceme být blíž těm, kteří se zajímají o různé technologie. Nejde totiž jen o nejnovější trendy, ale také o historii a kontinuitu.

Na konferenci jsme měli náš prezentační stánek, kde se účastníci mohli dozvědět o tom, co vše děláme, jak funguje AS/400 a jaké vzdělávací aktivity v této oblasti nabízíme. Zájemci se mohli vzdáleně připojit k IBM Power Systems a jeho operačnímu systému IBM i verze 7.1 a poznat toto prostředí přímo z konference. Pro jinak laděné účastníky jsme připravili několik soutěží, takže se mohli vrátit do dětských let s hrou Super Mario a zkusit znovu zabodovat v asi nejpopulárnější konzolové hře 90. let. Zkušenější hledali chyby v kódu jazyku Java a soutěžili o zisk minipočítače Raspberry 3.

Druhý způsob, kterým jsme se chtěli přiblížit cílovému publiku, byly odborné přednášky našich kolegů. Pod názvem „COBOL is alive“ dělali osvětu COBOLu a jeho využití Martin Filla a Michal Slota. Problematiku prvních dnů, týdnů a měsíců v nové práci rozebíral Vojtěch Kounovský ve stejnojmenné přednášce. Workshop o profilech na LinkedInu vedla Marta Havránková a posluchači se dozvěděli řadu zajímavých vychytávek a rad z praxe, jak využívat tuto síť ve svůj prospěch, včetně té, jak minimalizovat nápor personálních agentur.

Partnerství s Barcamp Hradec Králové nám nepřineslo pouze nové kontakty, ale také nám rozšířilo obzory: ujasnili jsme si, co dnešní studenty zajímá a čemu jsou ochotni věnovat volný čas.

Přijďte na další Barcamp, určitě se tam potkáme.