Příspěvek „Patří stará platforma do starého železa?“

31. 5. 2016 • ÚvahyMarta Čtvrtníčková

Mnozí považují IBM Power Systems (AS/400) za zastaralý systém, který už v dnešní době nemá co dělat. Kritici poukazují na finanční náročnost údržby takových zařízení, na nebezpečí, která číhají při používání zastaralých technologií, na neschopnost pružně reagovat na nové požadavky a podobně. Ale je to opravdu tak?

Oddělení The Strategic Automated Command and Control System v americkém Pentagonu používá minipočítače IBM Series/1 ze 70. let. Data jsou zde uložena na 8palcových disketách. Toto oddělení, čítající 175 uživatelských stanic, má na starosti např. dráhy letu mezikontinentálních balistických raket, strategických bombardérů a obslužných tankerů. O tomto „objevu“ se bylo možné nedávno dočíst ve zprávě k auditu GAO (Government Accountability Office) o stavu výpočetní techniky ve vládních úřadech. Otázka zní, zdali je to opravdu tak katastrofické zjištění.

Starší systémy jsou obecně považovány za nákladné na provoz, protože díly na ně již nejsou příliš dostupné, je třeba platit speciální odborníky apod. Prostá výměna hardwaru ale není to jediné, co přechod na nové systémy vyžaduje. Své o tom ví různé obrovské korporace, kde i tak „prostá“ věc, jako přechod z patnáctiletých Windows XP na novější verzi operačního systému, dosud neproběhl. Zapomíná se na přepisy stávajících aplikací, testování, přepis dat, přeškolení a další vzdělávání zaměstnanců, pravidelnou údržbu nových technologií, vyhodnocení přechodu na nový systém atd. To stojí obrovské prostředky a výsledek je nejistý. Proč není vždy zájem měnit staré systémy za nové? Proč ale za každou cenu měnit něco, co funguje?

Není ostuda zůstat u původních technologií, pokud jsou dobře navržené pro svůj účel a bezpečné. Jak mohou hackeři či sabotéři ohrozit systém 40 let starý, proprietární, zcela nekompatibilní s čímkoliv jiným a přesně sloužící svému účelu? A když mluvíme o takovém oddělení, jako ve zmíněném Pentagonu, bude bezpečnost naprosto nad všemi ostatními kritérii. Není proto divu, že minipočítače IBM Series/1 zůstanou v provozu minimálně do roku 2020.

V případě systémů Power se IBM pokusila spojit výhody bezpečnosti a vysokého výkonu s kompatibilitou a možností trvalého růstů hardwaru spolu s firmou. Od roku 1988 dokazuje, že se jí to povedlo a ve světě IT je dnes „čtyřstovka“ živoucí legendou. A jak je to se „zastaralým“ programovacím jazykem COBOL? V tom se stále programuje nejen v odvětví obranných sil, ale také automotive, finančním sektoru a dokonce i v jaderných elektrárnách. Chcete se dozvědět více o IBM Power Systems? Čtěte naše články nebo se přihlaste do naší Akademie ASSIST.

Odkazy