Příspěvek „Nařízená práce z domova není překážkou pro příjímání nových kolegů“

8. 6. 2020 • RozhovoryMarta Čtvrtníčková

Mykola k nám nastoupil až v průběhu nařízeného home office na začátku dubna. Veškeré zaškolování a seznamování s kolegy probíhalo vzdáleně. O tom, jak se cítí v nové práci, aniž by znal lidi, se kterými pracuje, nám něco prozradí v následujícím rozhovoru. Máte se na co těšit!

Mykola se obával spolupráce s kolegy, které nikdy neviděl

Mykolo, kdy jsi absolvoval pracovní pohovor v ASSISTu a od kdy jsi věděl, že nastoupíš do nového zaměstnání?

První kontakt s firmou ASSIST proběhl v prosinci minulého roku. Zaujala mě pracovní náplň BI developera. Čím více jsem procházel různé pohovory, tím více jsem získával představu o tom, co je jeho náplní práce a jak se mohu posunout. V prosinci jsem v ASSISTu prošel testem i jednodenním stínováním, takže v lednu jsme se domluvili na spolupráci od 1. dubna 2020.

Co Tě na pracovní náplni v ASSISTu zaujalo nejvíc?

Předtím jsem 4 roky pracoval na pozici BI a QlikView developera, v práci jsem postupně začal stagnovat. Nehledal jsem aktivně nové zaměstnání, spíš jsem čekal na novou možnost pracovat ve firmě, kde je robustní řešení a víc nástrojů pro práci.

Mezi pohovorem a nástupem byla dost dlouhá doba, připravoval jsi se nějak už před nástupem na nové místo?

Ano, před nástupem jsem dostal doporučené materiály, které bych si měl nastudovat. Vždy před spaním nebo když jsem měl trochu volného času, jsem si je četl. V podstatě jsem si oprášil SQL a podíval se na tutoriály o Pythonu a Talendu, a to hlavně proto, abych se v tom mohl následně co nejrychleji zorientovat. Nebudu přehánět, když řeknu, že za první měsíc v ASSIST jsem se dozvěděl toho tolik, co třeba předtím za půl roku.

Když nastala pandemie Covid-19, co Tě napadlo jako první?

Začal jsem mít obavu z jistoty pracovního místa, některé firmy se totiž rozhodly nenabírat nováčky. Nedokázal jsem si představit, jak bude probíhat zaškolení a jak moc bude efektivní. Rojily se otázky, zda částečná izolace neohrozí moje začlenění do týmu a jak budu komunikovat s kolegy. Jestli práce z domova neohrozí moji efektivitu. Home office na první pohled vypadá velmi přitažlivě, ale raději bych nastoupil do nového zaměstnání fyzicky. Věřil jsem však tomu, že IT firma se s tím dokáže poprat i v online prostředí.

Jak hodnotíš onboarding pouze online formou? Co se Ti nejvíc líbilo v jeho průběhu a co bylo pro Tebe nejtěžší?

Na práci v online prostředí jsem se musel trochu adaptovat. Po nějaké době jsem si uvědomil, že vzdálenost je jenom fyzikální veličina, protože komunikace není problém s dostupnými technologiemi a chutí komunikovat. Zaškolení proběhlo skvěle, dělal jsem si záznamy a můžu si je kdykoliv znovu pustit a danou problematiku zpětně pochopit. Nevýhodou je vzájemně chybějící vnímání neverbální komunikace. Někdy navíc spojení kolísá a zhoršuje tak kvalitu záznamu. Během klasického onboardingu se člověk dozví kvantum informací a nezapamatuje si to všechno.

Momentálně u nás pracuješ dva měsíce – cítíš se být plnohodnotným členem týmu?

Trochu jsem se toho obával, věděl jsem, že v izolaci to bude náročnější. Kolegové mi denně dávají najevo, že jsou tu pro mě, a vždy se mám na koho obrátit. Důležitým indikátorem je, že se nebojím říct svůj názor a ten je přijímán pozitivně, cítím se opravdu komfortně. Těším se, až uvidím nové kolegy, na dálku je těžší navázat kamarádské pracovní vztahy, které pomáhají při řešení pracovních problémů.

Před nástupem jsi k nám párkrát přišel na pravidelnou akci Snídaně, vnímáš to jako pomoc při začlenění?

Jsem rád, že jsem vyšel ze své zóny komfortu a přišel na Snídani, kde jsem měl možnost potkat se s lidmi v neformálním prostředí. Víc si cením toho, že kolegové alespoň tuší, kdo jsem. Nejsem extrovert, pro mě přijít mezi nové lidi bylo stresující. Byl jsem nervózní, ale lidi jsou tady moc fajn, bylo přínosné využít tuto možnost.

Na co se nejvíc těšíš po skončení home office, máš nějaký „lifehack“ na lepší zvládnutí práce z domova?

Nejvíc se těším, až uvidím nové kolegy a začnu navazovat pracovní vztahy. HO je náročný na morálku, abych se nerozptyloval a nasával co nejvíce informací. Pomáhá mi opakování stejných rituálů jako předtím – dám si sprchu, nastavím si režim, obleču se do domácího, nezůstávám v pyžamu, poté si teprve sednu k práci. Má to i své výhody: pohodlí domova, nikdo mi nemůže vpadnout do kanceláře, že něco hned teď chce, úspora času kvůli nedojíždění do práce, cestování mi zabírá hodinu denně, i jídlo mám doma, takže ušetřím hodně času.

Uvítal bys práci na dálku pravidelně?

Raději chodím do kanceláře, kdy mám týden jasně rozdělený na pracovní a nepracovní. Po čase bych občas uvítal možnost práce z domova.

Protahuješ doma pracovní dobu?

Snažím se oddělit život a práci, abych se nedostal do spirály. Zaklapnu notebook, dám si pauzu a přicházím na nové nápady. Teď přetahuju, ale je to proto, že se zaškoluji a vše mi objektivně trochu trvá déle. Samozřejmě mám v plánu zvládat všechny své úkoly v rámci řádné pracovní doby.

Děkujeme za rozhovor!